Nawet bardzo pobieżny przegląd polskich czasopism teologicznych zajmujących się tematyką pastoralną pokazuje, że nie mamy w Polsce profesjonalnego periodyku poświęconego zagadnieniom teologii praktycznej, jak nazywa się często dyscyplinę teologii pastoralnej. Więcej, sygnalizuje także konieczność dopracowania terminologii, jaką posługują się teologowie w Polsce.
Przy tym coraz mocniej jawi się konieczność zmiany świadomości duszpasterzy, pozwalającej im na przestawienie się z myślenia schematycznego, bezkrytycznego, na myślenie otwarte, poszukujące, kierujące się motywem służby Ewangelii.
„Teologia Praktyczna” - wznawiajÄ…ce swój byt czasopismo fachowe - jest zaproszeniem do ożywienia i rozwoju tej dyscypliny teologicznej, tak konsekwentnie w Polsce nie uprawianej.
„Teologia Praktyczna” jest kontynuacjÄ… w nowym ksztaÅ‚cie przedwojennego czasopisma o tym samym tytule. Tom pierwszy (patrz: „Teologia Praktyczna” [reprint]) jest wiernÄ… kopiÄ… trzech przedwojennych zeszytów z 1939 r.
Niezmiernie ciekawa inicjatywa wydawnicza okresu miÄ™dzywojennego, która zaowocowaÅ‚a powoÅ‚aniem w 1939 r. kwartalnika „Teologia Praktyczna”, pochodziÅ‚a ze Å›rodowiska księży profesorów Arcybiskupiego Seminarium Duchownego w Poznaniu. Ówczesny rektor tej koÅ›cielnej uczelni, ks. Kazimierz Kowalski, redagujÄ…cy nowe czasopismo o tak wspóÅ‚czeÅ›nie brzmiÄ…cym tytule, pragnÄ…Å‚ - w duchu epoki - wyjść naprzeciw potrzebom duszpasterza, który obciążony codziennymi obowiÄ…zkami, nie potrafi dzisiaj już zdobyć siÄ™ ani na systematyczne zgłębienie nowszych traktatów teologicznych, ani też na wszechstronne zastosowanie wspóÅ‚czesnych zdobyczy Å›wiÄ™tej nauki, ani wreszcie na samodzielne rozwiÄ…zanie, w Å›wietle zasad wiary, problematyki wspóÅ‚czesnego w szalonym tempie przeobrażajÄ…cego siÄ™ życia ludzkiego (TP 1/1939 s. 3).
PodjÄ™ta przez Wydawnictwo WydziaÅ‚u Teologicznego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu idea kontynuacji przedwojennego czasopisma „Teologia Praktyczna” w nowym ksztaÅ‚cie, pragnie przyczynić siÄ™ do stworzenia kolejnej pÅ‚aszczyzny prezentowania inspiracji pastoralnych, głębiej osadzonych w naukowej refleksji teologicznej.
W tym duchu redakcja czasopisma zamierza prezentować dorobek naukowy osób zwiÄ…zanych nie tylko z poznaÅ„skim Å›rodowiskiem uniwersyteckim, ale także przedstawicieli innych oÅ›rodków akademickich, zwÅ‚aszcza tych, którzy widzÄ… potrzebÄ™ umacniania naukowego statusu teologii pastoralnej w Polsce.
Czasopismo „Teologia Praktyczna” jest indeksowane w miÄ™dzynarodowych bazach danych: The Central European Journal of Social Sciences and Humanities (CEJSH) oraz otwartej platformie czasopism naukowych PRESSto na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu pod adresem: http://pressto.amu.edu.pl/index.php/tp